Baterie do wanny – co warto wiedzieć przed zakupem?
Baterie do wanny – urządzenia tak proste i codzienne, że niemal się ich nie dostrzega, a w domu przed koniecznym zakupem, wybór wydaje się nieskomplikowany. Jeśli już znajdziemy się w sklepie — bogata oferta rynkowa może oszołomić ilością rozwiązań technicznych, wzorów i kolorów. Jak zatem wybrać odpowiednią dla naszej łazienki baterię na wannę?
Najlepiej najpierw rozważyć uwarunkowania techniczne, czyli:
Jak ma być mocowana bateria do wanny? Do wyboru są modele:
- Baterie mocowane do ściany:
- Naścienne (natynkowe) – odpowiednie przy wymianie baterii w istniejącej łazience bez konieczności prac remontowych i ze względu na prostotę montażu. Mniej efektowne — przy tym sposobie widoczne są rurki, ewentualnie zawory.
- Podtynkowe – montowane zwykle na etapie wykańczania mieszkania lub generalnego remontu łazienki. Wszelkie elementy są w tym rodzaju baterii do wanny montowane w ścianie, niewidoczne, wykończenie jest wysoce estetyczne.
Przy obu tych typach należy wziąć pod uwagę, jaka wysokość baterii nad wanną jest możliwa technicznie i preferowana przez użytkownika. Wzory są bardzo różne, wylewki dłuższe i krótsze, zbyt duża wysokość baterii nad wanną będzie powodować rozchlapywanie, zbyt niska, szczególnie przy krótkiej wylewce może utrudniać niektóre czynności, jak np. podstawienie wysokiego wiaderka.
- Bateria mocowana do wanny – bardzo prosta w montażu i ewentualnej wymianie, nawet we własnym zakresie. Oczywiście wymaga urządzenia sanitarnego dostosowanego do tego rodzaju baterii posiadającego otwory na rurki dopływowe. Inaczej zwana baterią sztorcową do wanny — jest elegancka, umożliwia ukrycie instalacji, jest możliwa do montowania w wannach wolnostojących obudowanych, montowanych w ekskluzywnych łazienkach.
Bateria do wanny z prysznicem
Czy łazienka wyposażona jest również w prysznic i wanna ma służyć tylko do kąpieli? Wtedy wystarczy bateria na wannę z wylewką. Jeśli wanna ma być dwufunkcyjna i będziemy też brać w niej prysznic na stojąco – należy wybrać baterię do wanny z prysznicem, zawierającą zarówno wylewkę, jak i słuchawkę prysznicową. Taki zestaw konieczny jest również do kąpieli osób niesamodzielnych: dzieci, osób niepełnosprawnych, starszych — umożliwia opiekunowi dojście z prysznicem z dowolnej strony.
Sprawdź nasze usługi hydrauliczne:
Bateria mocowana do wanny – jaką wybrać?
Wiele osób nie radzi sobie z regulacją temperatury za pomocą kurków baterii dwuuchwytowych. W takim wypadku rozwiązaniem może być zastosowanie baterii jednouchwytowej, gdzie regulacja temperatury odbywa się za pomocą poziomej zmiany kąta uchwytu, a zakręcanie i odkręcanie za pomocą ruchu w pionie. To obecnie chyba najbardziej wygodny system, często projektowany w modnym stylu minimalistycznym, chociaż wielu klientów ceni sobie retro design baterii dwuuchwytowych.
Czytaj również artykuł: Bateria termostatyczna
Baterie do wanny — jakiej trwałości oczekujemy?
Bardziej trwałe są baterie wannowe metaliczne niemalowane. Nawet doskonałe farby zniszczą się po pewnym czasie. Plusem takich modeli są jednak nietypowe kolory, np. biały, czarny i melanże, a ceny dostępniejsze niż dla baterii miedzianych czy chromowych.
Jaka bateria na wannę będzie pasować do naszej łazienki?
Wspomniane baterie na wannę w minimalistycznym stylu – w kolorze chromu i czerni, pasują do wnętrz nowoczesnych, miedziane do wnętrz rustykalnych i retro, złote do wnętrz glamour, a białe do łazienek w stylu romantycznym. Materiał i kształt wykonania baterii na wannie często czyni ją ukoronowaniem całości wystroju, swoistym klejnotem łazienki (szczególnie gdy jest w kolorze złotym). Pamiętajmy jednak, że łazienka w domu ma zapewniać wygodę. Na rynku funkcjonuje wiele projektów designerskich pięknych, lecz niepraktycznych. Takie rozwiązania sprawdzają się w użytkowaniu okazjonalnym, gdy liczy się przyjemność dla oka, prestiż i styl. Używane na co dzień mogą okazać się uciążliwe.
Jakiej firmy baterie łazienkowe wybrać?
Na rynku swoje baterie na wannę prezentuje wiele znanych marek, m.in. Grohe, Hansgrohe, Ferro, Oras, Hydroland, KFA, Kludi, Deante, Valvex i inne. Bogactwo wzorów, typów i kolorów pozwoli wybrać odpowiedni model w zależności od możliwości technicznych, aranżacji pomieszczenia i zasobności portfela. Po rozważeniu tych porad decyzja będzie łatwiejsza.