Bateria termostatyczna – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

bateria termostatyczna

Łazienka to pomieszczenie wyjątkowe, niezbędne na co dzień. Służy codziennej higienie, relaksowi, pozwala prać, sprzątać, suszyć itp. Ale jest to pomieszczenie, które wraz z kuchnią generuje największe koszty. Grzanie wody do mycia, kąpieli, prania i sprzątania przy wciąż wzrastających cenach paliw gazowych, stałych i energii elektrycznej to poważna pozycja w budżecie domowym.

Czy dzięki bateriom termostatycznym możemy ograniczyć koszty? Czy będzie to wygodne rozwiązanie?

Jednym z najlepszych pomysłów na komfortową i oszczędną łazienkę jest zamontowanie baterii termostatycznych prysznicowych i wannowych. Pozwalają one zaoszczędzić na rachunkach za wodę, ścieki, prąd lub gaz dzięki dostosowaniu temperatury wody do oczekiwań użytkownika. Rozwiązanie nie wymaga ręcznego regulowania temperatury wody kurkami podczas użytkowania – podaje od razu wodę w wymaganej temperaturze.

Zapobiega to efektom typu: ała! i brr!, czyli poparzeniom i nieprzyjemnym porannym pobudkom. A konkretnie….

Co wyróżnia baterię  z termostatem?

W porównaniu do tradycyjnych baterii jest to rozwiązanie znacznie bardziej komfortowe. Wyposażona w dwa pokrętła: do regulacji temperatury i ciśnienia wody pozwala ustawić optymalną siłę i temperaturę strumienia wody. (Hydraulik)

Bateria termostatyczna wannowa, czy prysznicowa ma w korpusie termostat, który odpowiada za utrzymanie żądanej temperatury. I dlatego w przypadku baterii prysznicowej z termostatem z deszczownicy lub słuchawki, a w przypadku baterii wannowej z wylewki lub słuchawki – poleci woda o tej samej temperaturze.  Dostępne na rynku modele pozwalają ustawić temperaturę w zakresie od 15 do nawet 60°C z dokładnością do 1°. Bateria termostatyczna zachowuje ostatnie ustawienie – można ustawić temperaturę jednorazowo i zmieniać jedynie w przypadku innych potrzeb lub preferencji.

Rodzaje baterii łazienkowych z termostatem z przeznaczeniem do różnych urządzeń sanitarnych:

  1. bateria prysznicowa termostatyczna z deszczownicą i /lub słuchawką,
  2. bateria wannowa termostatyczna z wylewką i/lub słuchawką.

Co sprawia, że z baterii termostatycznej prysznicowej leci woda w optymalnej temperaturze 38 ° C?

Dla uzyskania optymalnej temperatury kąpieli, która określana jest na 38 – 40 °C w baterii z termostatem mieszają się strumienie ciepłej i zimnej wody. Zawór termostatyczny bada temperaturę wody oraz błyskawicznie domyka i odmyka dopływy obu strumieni za pomocą sprężyny i tłoka.

Dzięki temu użytkownik dostaje odpowiednio ciepłą wodę od razu po odkręceniu kurka. Bateria jest również wyposażona w automatyczne zabezpieczenie chroniące przed wypływem gorącej lub lodowatej wody w przypadku zamknięcia dopływu z jednego ze źródeł.

Wszystkie plusy baterii termostatycznej wannowej. Dlaczego warto?

  1. Wygoda i bezpieczeństwo.
  2. Eliminacja skoków ciśnienia i temperatury wody, szczególnie przy pobieraniu wody z różnych źródeł.
  3. Ekologia – woda nie jest bezproduktywnie zlewana podczas oczekiwania na pożądaną temperaturę. Możliwość dodania perlatora (napowietrzenie) lub funkcji „eko” – a zatem zmniejszenie zużycia.

Czym kierować się przy wyborze termostatycznej baterii wannowej lub prysznicowej?

Do istniejącej instalacji najlepiej wybrać baterię termostatyczną natynkową, łatwiejszą do montażu  i tańszą, ale mniej estetyczną ze względu na widoczne rurki. Do nowego domu lub w trakcie kompleksowego remontu najlepiej zainwestować w baterie podtynkowe, bardzo estetyczne i łatwiejsze do czyszczenia.

Sprawdź również artykuł: Parawan nawannowy

Jak czyścić i dbać o baterię z termostatem?

Najgroźniejszy dla zaworu termostatycznego umieszczonego w korpusie baterii jest osadzający się kamień. Dlatego od czasu do czasu poza czyszczeniem baterii z zewnątrz, należy usuwać osad ze środka. Zdejmując gałkę należy wyciągnąć zawór termostatyczny i  włożyć go na kilka godzin do roztworu octu do czasu rozpuszczenia się kamienia. Potrzebujesz wymiany baterii łazienkowej?

Sprawdź nasze usługi hydrauliczne:

Baterie wannowe i prysznicowe z termostatem to doskonałe rozwiązanie oszczędzające energię i wodę oraz wygodne w użytkowaniu. Produkowane w wielu stylach, od prostych form do projektów designerskich, umożliwiają aranżację zarówno małych łazienek, jak i eleganckich pokojów kąpielowych. A zapewnią komfort kąpieli w każdej łazience!

Podobne artykuły:

Naprawa Pralek - Serwis AGD

Naprawa Pralek – Serwis AGD

Kiedy pralka przestaje prać a zmywarka nie myje naczyń lub przecieka, znajdujesz się w kropce. Co robić? Kto może mi ...
Czytaj Dalej
Filtry do dzbanka Dafi

Filtry do dzbanka Dafi – co warto wiedzieć przed zakupem?

Dzbanek filtrujący to szczególny dzbanek, który służy do filtrowania bieżącej wody, eliminując potencjalnie szkodliwe dla organizmu substancje takie jak wapień ...
Czytaj Dalej
bateria do wanny

Baterie do wanny – co warto wiedzieć przed zakupem?

Baterie do wanny – urządzenia tak proste i codzienne, że niemal się ich nie dostrzega, a w domu przed koniecznym ...
Czytaj Dalej
Odpowietrzenie grzejników

Zapowietrzony grzejnik – sprawdź przyczyny

Zapowietrzony grzejnik pojawia się w wielu domach oraz mieszkaniach. Zwykle domownicy nie są w stanie samodzielnie zlokalizować przyczyn takich kłopotów ...
Czytaj Dalej
Zapchana toaleta

Nieprzyjemny zapach z toalety – jak udrożnić rury

Problemy z kanalizacją mogą bardzo dawać się we znaki wszystkim domownikom, utrudniając codzienne funkcjonowanie. Nieprzyjemny zapach wydobywający się z rur ...
Czytaj Dalej
cieknący kran

Jak naprawić cieknący kran?

Cieknący kran jest jedną z uciążliwych usterek, której nie należy bagatelizować. Nieszczelny kran w kuchni lub łazience powoduje duże straty ...
Czytaj Dalej