Zapowietrzone grzejniki – sprawdź przyczyny

Odpowietrzenie grzejników

Problemy z zapowietrzonymi grzejnikami pojawiają się w wielu domach oraz mieszkaniach. Zwykle domownicy nie są w stanie samodzielnie zlokalizować przyczyn takich kłopotów i potrzebna jest w tym przypadku pomoc doświadczonego fachowca. Nieprawidłowo działające grzejniki nie będą jednak w stanie doprowadzać do danego mieszkania odpowiedniej ilości ciepła, przez co w poszczególnych pomieszczeniach nie będzie można liczyć na komfortowe warunki cieplne.

Jakie są przyczyny zapowietrzania grzejników?

Grzejniki mogą się zapowietrzać z wielu różnych powodów. Jedną z najczęstszych przyczyn jest oczywiście nieprawidłowe napełnienie grzejnika wodą. Wykonując taki proces, ryzykuje się tym, iż do grzejników dostanie się powietrze. Przez to nie będą one działać poprawnie i nie zapewnią zainteresowanym należytych warunków cieplnych. Ilość powietrza w grzejnikach zależy w dużej mierze od tego, jaką woda ma temperaturę oraz jak wysokie jest jej ciśnienie. W związku z tym warto dokładnie zbadać takie parametry. Jeśli domownicy chcą, aby w instalacji znalazło się jak najmniej powietrza, czynność należy wykonywać bardzo powoli. Przy okazji warto zadbać o to, aby jednocześnie odpowietrzane były grzejniki, rozdzielacze oraz wszystkie najwyższe punkty instalacji.

Sprawdź artykuł: Jak odpowietrzyć grzejnik – praktyczne porady

Drugą przyczyną zapowietrzania grzejników mogą okazać się nieszczelne materiały. Warto rzucić okiem na ich stan techniczny, a w razie potrzeby wezwać do tego fachowca. Rury wchodzące w skład instalacji muszą ponadto posiadać powłokę antydyfuzyjną. Problemy z zapowietrzonymi grzejnikami będzie miało się również wtedy, gdy ciśnienie w instalacji będzie nieodpowiednie. Głównie dochodzi do tego wtedy, gdy nieprawidłowo dobierze się poszczególne podzespoły.

Objawy zapowietrzonego grzejnika w domu

Rozpoznanie zapowietrzonego grzejnika we własnym domu nie jest zbyt skomplikowanym procesem. Oto następujące objawy takiego stanu rzeczy:

  • grzejnik w wielu miejscach jest zimny,
  • grzejnik pracuje bardzo głośno,
  • pracy grzejnika towarzyszą różne szumy, gwizdy oraz nadmierne bulgotanie wody.

Warto być więc czujnym i zwracać uwagę na tego typu objawy, aby w razie potrzeby jak najszybciej zainterweniować. Zbyt głośna praca grzejnika może być dla poszczególnych domowników niezwykle uciążliwa. Ponadto ciepło nie zostanie umiejętnie rozprowadzone po całym grzejniku, przez co pomieszczenie nie będzie nagrzane i z czasem zrobi się w nim zimno.

Skutki zapowietrzenia grzejników w domu

Skutkiem zapowietrzonych grzejników w domach jest oczywiście nierównomierne ogrzewanie. Niektóre żeberka w kaloryferze będą ciepłe, inne natomiast będą bardzo zimne. Przez to ciepło nie zostanie rozprowadzone po pomieszczeniu i nietrudno wtedy o różne dolegliwości zdrowotne, zwłaszcza w przypadku dzieci i osób starszych.

Zapowietrzone grzejniki sprawiają również wiele problemów głosowych, nie da się przy nich normalnie funkcjonować oraz pracować, gdyż są bardzo głośne. Ponadto zwiększą się koszty eksploatacyjne związane z ich codziennym użytkowaniem. Temperatura powrotu zostanie znacznie podwyższona, a wydajność grzewcza maksymalnie obniżona. Zainteresowani muszą przygotować się w tej sytuacji na większe wydatki.

Sprawdź ofertę Hydraulików w Twoim mieście:

Automatyczne i ręczne odpowietrzenie grzejników

Osoby chcące zająć się odpowietrzaniem grzejników mogą zrobić to automatycznie lub też ręcznie. Ostateczny wybór należy tylko do nich samych. Zdecydowanie popularniejszą opcją są odpowietrzniki ręczne. Reguluje się je przy pomocy:

  • pokrętła,
  • śrubokrętu,
  • kluczyka.

Odpowietrzanie ręczne nie jest co prawda zbyt skomplikowane, jednak przydatnych jest wtedy kilka akcesoriów, np. ścierka i miska na brudną wodę. W tym przypadku należy działać bardzo precyzyjnie i powoli, aby nie zalać swojego mieszkania. Najlepiej jeśli zajmie się tym ktoś z bogatym doświadczeniem. Automatyczne odpowietrzanie grzejników odbywa się z kolei bez ingerencji użytkownika. Trzeba jednak mieć świadomość tego, iż urządzenie narażone jest wtedy na styczność z wieloma niebezpiecznymi zanieczyszczeniami. Takie odpowietrzniki mogą być zamontowane w wersji poziomej lub pionowej. Jeśli w grzejniku znajdzie się zbyt duża ilość powietrza, zamontowany w nim „pływak” opadnie i wypuści powietrze z instalacji.