Jak odpowietrzyć instalacje C.O.?

Odpowietrzenie instalacji

Bulgotanie, szumy, czy stukoty dobiegające z instalacji c.o. mogą mieć przyczynę w jej zapowietrzeniu. W poniższym artykule podpowiemy, jak można samodzielnie odpowietrzyć grzejniki i instalację centralnego ogrzewania, zanim wezwiemy fachowca.

Dlaczego zapowietrza się instalacja grzewcza?

Powietrze w instalacji c.o. może pojawić się z wielu różnych powodów:

  • może przenikać przez ścianki rur. Materiały takie jak polibutylen, czy też polietylen niestety nie są szczelne dla tlenu, dlatego wykonane z nich rury powinny posiadać antydyfuzyjną barierę,
  • może trafić do niej razem z wodą z wodociągów, która została użyta w celu jej napełnienia,
  • może zostać zassane poprzez niewielkie nieszczelności w instalacji,
  • może dostać się do niej w wyniku nazbyt szybkiego napełnienia.

Skutki zapowietrzenia się instalacji C.O.

Powietrze znajdujące się w instalacji c.o. będzie dawało o sobie znać w różnorodny sposób. Nierzadko gromadzi się w grzejnikach i sprawia, iż generowane przez nie ciepło nie będzie rozłożone równomiernie na ich powierzchni. Może być przyczyną bulgotania, stukotów i szumów w instalacji. Jeżeli doprowadzi do przerwania strumienia wody dopływającej do pompy, będzie przyczyną tak zwanego zjawiska suchobiegu – pompa będzie pompować powietrze, zamiast wody, i ciepło generowane wówczas na wskutek tarcia łożysk może przyczynić się do uszkodzenia jej pierścieni ślizgowych, albo wału.

Odpowietrzenie grzejników

Zanim przystąpimy do odpowietrzenia grzejników należy wyłączyć pompę obiegową i kocioł, aby powstrzymać obieg wody. Jeśli grzejniki będą zapowietrzone, powietrze będzie zbierało się w ich górnej części, skąd można je z łatwością usunąć. Gdyby pompa nadal pracowała, woda – a razem z nią powietrze – krążyłyby w całej instalacji, zaś odpowietrzenie grzejników byłoby dużo mniej skuteczne.

Warto sprawdzić także ciśnienie w całej instalacji c.o. Manometr winien pokazywać 2-3 barów. Jeżeli wskazuje mniej, trzeba wpuścić do całej instalacji właściwą ilość wody, kontrolując przy tym wskazania. Zanim przystąpimy do odpowietrzania należy ustawić termostatyczną głowicę grzejnika w pozycji zamkniętej. W ten sposób odetniemy grzejnik od reszty instalacji. Po zakończonym odpowietrzaniu trzeba ustawić głowice w istotnym położeniu. Znajdujące się w środku powietrze nie będzie miało innej drogi, aniżeli wyłącznie przez grzejnik. Później będzie można otworzyć już odpowietrznik, używając do tego śrubokręta, albo specjalnego klucza.

W trakcie odpowietrzania może się wydostać trochę wody. Warto mieć zatem pod ręką naczynie, ażeby nie zalać podłogi.

Sprawdź naszą ofertę hydraulików:

Uzupełnienie wody w instalacji C.O.

We właściwie zaprojektowanej, jak i odpowiednio uruchomionej (odpowietrzonej i napełnioną powoli wodą) instalacji trzeba na bieżąco poddawać kontroli ciśnienie wody (czyli to, co wskazuje manometr), jak i rozłożenie temperatury na powierzchni wszystkich grzejników. Większe spadki ciśnienia mogą sygnalizować istnienie nieszczelności, czyli przedostawaniu się do wnętrza instalacji powietrza.

Celem właściwego funkcjonowania instalacji c.o. bardzo istotny jest sposób, w jaki uzupełniamy ubytki wody. Jeżeli trzeba będzie opróżnić część, albo całą instalację, chociażby celem jej remontu, albo naprawy, warto jest zebrać wodę do naczynia, zaś po wykonaniu wszystkich prac konserwacyjnych napełnić ponownie nią układ, wlewając ją poprzez grzejnik znajdujący się najwyżej (tak będzie bezpieczniej, gdyż każda kolejna porcja wody to dodatkowy tlen wprowadzony do instalacji).

Na rurociągu z uzupełniającą wodą winien znajdować się manometr, zawór odcinający, zwrotny, jak i wodomierz. Dzięki obserwacji wskazań wodomierza, będziemy mogli kontrolować ilość dopuszczalnej wody. W instalacjach zamkniętych, które zabezpieczone są naczyniem wybiórczym, nie może ona przekroczyć 5% objętości całkowitej. Oznacza to, że kiedy w instalacji będzie 100 litrów wody, w przeciągu całego roku nie powinno się jej dolewać więcej aniżeli 5 litrów. Wodę będzie można uzupełnić tylko sporadycznie, jak i koniecznie trzeba przyczynę ubytku. Jeżeli nadal nie możesz poradzić sobie z problemem – sprawdź ofertę: hydraulik Poznań