Gniazdka w łazience – na co zwrócić uwagę?
Instalacja elektryczna w łazience powinna być zaprojektowana i wykonana w taki sposób, aby nie tylko zapewniać komfort użytkowania, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Trzeba pamiętać, że jest to pomieszczenie o podwyższonym poziome wilgotności, zaś połączenie prądu i wody to duet, z którym trzeba obchodzić się nadzwyczaj ostrożnie. Z drugiej strony trudno wyobrazić sobie dziś łazienkę bez prądu – biorąc pod uwagę nie tylko tak oczywistą rzecz, jak oświetlenie, ale również możliwość podłączenia pralki czy suszarki do włosów.
Gniazdka elektryczne w łazienkach — rozmieszczenie
Gniazdka elektryczne w łazience powinny być umieszczone na odpowiedniej wysokości i we właściwych odległościach od poszczególnych urządzeń sanitarnych. Odległość od kabiny prysznicowej czy wanny i umywalki powinna wynosić minimum 60 cm. Natomiast odległość od podłogi to minimum 1,2 m – niedopuszczalne jest montowanie gniazdek na takich wysokościach, jak np. w pokoju dziennym czy sypialni, ponieważ podłoga w łazience często bywa zachlapana, co stwarza większe ryzyko dostania się wody do gniazdka. Rozmieszczenie gniazdek najlepiej zaplanować już w momencie projektowania instalacji elektrycznej. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości (np. gdy kupujemy mieszkanie z gotową instalacją) i zamierzamy dokonać pewnych modyfikacji, warto najpierw określić, jak rozmieszczone będą poszczególne urządzenia. Wówczas możemy dostosować układ i liczbę gniazdek elektrycznych w taki sposób, by móc korzystać z nich bezpiecznie i wygodnie.
Gniazda bryzgoszczelne w łazience
Istotną cechą gniazdek elektrycznych do łazienki jest bryzgoszczelność, czyli odporność na zachlapanie wodą. Tego typu gniazdka są oznaczone symbolem IP44 i charakteryzują się osłonami z tworzywa. Możemy zamontować je podtynkowo lub natynkowo, używając wkrętów lub kleju. Klapka w gniazdku bryzgoszczelnym powinna zamykać się samoczynnie.
Sprawdź nasze Usługi Elektryczne:
Uziemienie i wyłącznik różnicowoprądowy w gniazdkach do łazienki
Elementem, bez którego nie można się obejść w przypadku gniazdek elektrycznych w łazience, jest także bolec uziemiający. Jest to konieczne zwłaszcza w przypadku podłączenia takich urządzeń jak np. pralka. W momencie niepożądanego kontaktu urządzenia z wodą – jeśli gniazdko nie posiada bolca – powstaje zagrożenie porażenia prądem osoby przebywającej akurat w łazience. Jeżeli jednak gniazdko, do którego podłączona jest pralka, posiada uziemienie, w takiej sytuacji zwarcie prowadzi do wybicia bezpieczników, a co za tym idzie – wyłączenia prądu.
Ze względu na podwyższoną wilgotność pomieszczenia i nieustanne ryzyko kontaktu z wodą, mogącego prowadzić do zwarć, w instalacji elektrycznej w łazience warto zastosować także wyłącznik różnicowoprądowy. Jest to urządzenie, które rozłącza cały obwód elektryczny, jeżeli okaże się, że prąd wpływający i wypływający nie mają tożsamych parametrów. Dzięki temu zapewnia nam ochronę przed porażeniem prądem oraz zmniejsza ryzyko uszkodzenia sprzętów i wywołania pożaru w wyniku zwarcia.