Filtry do dzbanka Dafi – co warto wiedzieć przed zakupem?
Dzbanek filtrujący to szczególny dzbanek, który służy do filtrowania bieżącej wody, eliminując potencjalnie szkodliwe dla organizmu substancje takie jak wapień oraz zmniejszając stopień twardości wody. Warto podkreślić, że dzbanki i filtry do dzbanka Dafi mogą służyć wyłącznie do poprawy właściwości organoleptycznych wody i nie mogą mieć żadnych właściwości oczyszczających, z pewnością filtracja nie sprawia, że woda niezdatna do picia jest zdatna do picia!
W każdym razie debata na temat skuteczności tych systemów jest wciąż bardzo gorąca. W rzeczywistości wielu twierdzi, że użycie dzbanka filtrującego nie może być całkowicie decydujące w zakresie eliminacji szkodliwych substancji – w szczególności metali ciężkich.
O ile z jednej strony można stwierdzić, że chociaż w części tego typu krytyka jest zasadna, to z drugiej strony dziś na rynku znajdujemy kilka dzbanków filtrujących, które są w stanie znacznie zmniejszyć twardość wody i procent metali w bieżącej wodzie. Należy jednak podkreślić, że wydajność dzbanka filtrującego jest związana z jego konserwacją i prawidłowym użytkowaniem.
Jak działa dzbanek oraz filtry Dafi do dzbanka?
Działanie tych urządzeń jest bardzo proste. Wewnątrz dzbanka znajdują się wkłady, zwane również filtrami, które są w stanie zatrzymać „zanieczyszczające” substancje powracające oczyszczoną wodę. Wodę z kranu należy wlać do szyjki karafki, gdzie zostanie oczyszczona, a następnie przefiltrowana w dolnej części karafki. Jednak ten krok nie będzie natychmiastowy, ponieważ proces oczyszczania spowalnia przepływ cieczy.
Mechanizm działania jest zawsze taki sam we wszystkich produktach dostępnych obecnie na rynku: główne różnice między modelami dotyczą rodzaju filtra i pojemności dzbanka. Przyjrzyjmy się tym dwóm aspektom bardziej szczegółowo.
Jakie rodzaje filtrów istnieją i czym się różnią?
W produktach Dafi dostępnych obecnie na rynku znajdziemy dwa różne systemy filtracji: filtry z węglem aktywnym oraz filtry z żywicami jonowymiennymi.
Główna różnica między nimi dotyczy wywieranego działania oczyszczającego. W przypadku gdy posiadamy filtry Dafi do dzbanka z węglem aktywnym środki te absorbują substancje zanieczyszczające, podczas gdy w filtrach z żywicami jonowymiennymi znajdujemy specjalną żywicę, która faktycznie „wymienia” szkodliwe substancje z nieszkodliwe środki.
Wadą filtrów z węglem aktywnym jest to, że nie działają na substancje nieorganiczne obecne w wodzie. Jednocześnie ten rodzaj filtra jest mniej selektywny i dlatego może również działać na minerały, które są pozytywne dla organizmu.
Natomiast Dafi filtry do dzbanka z żywicami jonowymiennymi działają w sposób bardziej selektywny. Poprzez reakcję chemiczną są w stanie przekształcić zanieczyszczenia, zamieniając je, jak już powiedzieliśmy, na nieszkodliwe środki. Możemy znaleźć trzy różne typy filtrów z żywicami jonowymiennymi: te z wymianą kationów, które wymieniają tylko jony dodatnie, te z wymianą anionów, które zamiast tego działają tylko na jony ujemne, oraz filtry mieszane.
Nawet filtry z żywicami jonowymiennymi mogą nie być skuteczne w przypadku wszystkich rodzajów substancji. Właśnie z tego powodu firmy produkujące tego typu filtry są prawnie zobowiązane do wskazania substancji, na które filtr może oddziaływać. Należy również zaznaczyć, że żaden z dwóch rodzajów filtrów nie jest w stanie oddziaływać na mikroorganizmy o charakterze bakteryjnym. Dzbanek filtrujący oraz filtr do dzbanka Dafi może być zatem używany tylko z wodą pitną.
Sprawdź nasze usługi hydrauliczne:
Jak wybrać dzbanek filtrujący oraz filtry do dzbanka Dafi?
Aby znaleźć odpowiedni dzbanek filtrujący, musisz skupić się na dwóch głównych aspektach: rodzaju filtra – który należy ocenić na podstawie składu bieżącej wody w Twoim domu – oraz ogólnej pojemności dzbanka.
Jeśli chodzi o typ filtra, nie można od razu ustalić, który typ jest lepszy, ale należy ocenić ten aspekt w odniesieniu do niezbędnego działania oczyszczającego. Aby dokładnie wiedzieć, jakie potencjalnie szkodliwe substancje znajdują się w bieżącej wodzie, możesz przeprowadzić specjalny test, który można kupić w Internecie oraz w wyspecjalizowanych sklepach. Wówczas już wiesz jakie filtry do dzbanka Dafi kupić.
Nawet jeśli chodzi o poszukiwaną pojemność, wybór całkowicie zależy od twoich potrzeb. W tym względzie należy wziąć pod uwagę, że oczyszczona woda musi zostać zużyta w ciągu 24 godzin. Ten limit czasowy jest konieczny, aby uniknąć proliferacji bakterii wewnątrz dzbanka, która mogłaby rozwinąć się w przyspieszony sposób z powodu braku procesu zwiększania ciśnienia (wykonanego dla zwykłej wody butelkowanej).
Jeśli chodzi o pojemność, na rynku dostępnych jest kilka produktów dostosowanych do różnych potrzeb konsumentów. Najpopularniejsze dzbanki filtrujące mają pojemność filtrowanej wody od 1,5 litra do 2 litrów, ilość odpowiednią do zaspokojenia potrzeb 2 lub 3 osoby.