Czarny ekran po włączeniu komputera – co to oznacza?
Nowoczesne urządzenia spełniają wiele praktycznych funkcji i usprawniają pracę, a także ułatwiają wykonywanie niektórych zadań w domu, ale bywają zawodne. Komputer należy do podstawowych urządzeń elektronicznych, które są wszechobecne, dlatego warto dysponować przynajmniej podstawową wiedzą, gdy pojawi się czarny ekran po włączeniu komputera. Co stanowi źródło problemu?
Czarny ekran po włączeniu komputera — niewłączony monitor
Przyczyny rozmaitych problemów ze sprzętem elektronicznym bywają prozaiczne. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy monitor nie jest przypadkiem wyłączony. Zdarza się, że zapominamy o tym, że go wyłączyliśmy, np. wyjeżdżając na weekend lub po prostu po ostatnim użytkowaniu komputera i uruchamiając go, nie włączyliśmy jednocześnie monitora. Wówczas wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk, aby obraz został przywrócony.
Poluzowane przewody od monitora komputera
Kolejną banalną przyczyną braku obrazu bywa obluzowane podłączenie przewodów. Należy je dobrze docisnąć, a najlepiej wyjąć i ponownie włożyć, dociskając do końca. Ekran powinien się od razu uruchomić.
System nie uruchamia się prawidłowo
W momencie włączenia komputera powinno nastąpić uruchomienie systemu, które może chwilę potrwać, ale zwykle nie później niż po kilkunastu sekundach czarny ekran powinien ustąpić miejsca normalnemu widokowi. Jeżeli tak się nie dzieje (czyli po włączeniu komputera czarny ekran jest nadal), oznacza to, że system nie uruchamia się do końca lub może być ustawiony w taki sposób, że informacje diagnostyczne nie zostają wyświetlone. Wtedy można poczekać aż się całkowicie uruchomi i wówczas powinien pojawić się obraz. Można też spróbować ponownie zrestartować komputer. Niestety nie są opcje, które w pełni rozwiązują problem.
Uszkodzona karta graficzna
Czarny monitor po włączeniu komputera stanowi niekiedy objaw poważniejszych problemów związanych na przykład z uszkodzeniem karty graficznej. Kartę można wyjąć i włożyć ponownie, sprawdzając, czy na pewno jest dobrze zainstalowana. Jeżeli obraz się nie zmienia, a istnieje możliwość włożenia innej działającej karty należy ją podmienić. W ten sposób przekonamy się, czy problem rzeczywiście dotyczy karty.
Znajdź fachowca od naprawa komputerów i laptopów Blisco.pl:
Niewłaściwe źródło sygnału w monitorze
Za czarny ekran w komputerze może też odpowiadać źródło sygnału w monitorze, które przez przypadek zostało źle wybrane. Monitory mają zwykle więcej niż jedno wejście sygnałowe, a w niektórych modelach jest ich naprawę dużo i niedoświadczone osoby mogą popełnić błąd przy podłączaniu. Wówczas należy wejść w ustawienia monitora, które można regulować przy pomocy przycisków umieszczonych najczęściej z przodu lub ewentualnie z boku obudowy monitora. Jeżeli nie mamy pewności, które źródło powinno zostać wybrane należy sprawdzać po kolei, za każdym razem odczekując chwilę aż do pożądanej reakcji monitora.
Inne przyczyny czarnego ekranu
Czarny ekran może sugerować wiele różnych problemów. Może wskazywać na awarię płyty głównej, ale również uszkodzenie przewodu sygnałowego monitora lub zasilacza. Jeżeli przyczyny nie są błahe i nie da się ich samodzielnie rozwiązać, konieczna jest konsultacja ze specjalistą, który zdiagnozuje problem.