Problem z roszeniem okien dachowych

Okno dachowe

Okna dachowe to rozwiązanie stosowane głównie w przypadku poddasza zaadaptowanego na cele mieszkalne, zarówno w domach, jak też w blokach czy kamienicach. Mimo coraz nowszych technologii i coraz bardziej szczelnych okien, o dobrych właściwościach termoizolacyjnych, możemy niekiedy spotkać się z tzw. roszeniem okien na poddaszu, czyli skraplaniem się pary wodnej na szybie po wewnętrznej stronie. Czym jest to spowodowane i jak sobie z tym radzić?

 

Przyczyny roszenia okien dachowych

 

Mogłoby się wydawać, że krople wody po wewnętrznej stronie okna są przejawem wadliwej stolarki okiennej. Tymczasem jest to zjawisko dowodzące wysokiego poziomu szczelności okna. Jeżeli pomiędzy temperaturą panującą w pomieszczeniu a temperaturą na zewnątrz występuje duża różnica (powyżej kilkunastu stopni Celsjusza), zaś powietrze w pomieszczeniu ma wysoki stopień wilgotności u nie jest zbyt często wymieniane (tzn. pomieszczenie nie jest wietrzone), wówczas na oknie od środka pomieszczenia kondensuje się para wodna, która pod wpływem ciepła ulega skropleniu.

 

Przyczyną roszenia okien dachowych może być niewystarczająco sprawny system wentylacji – nadmiar wilgoci nie jest odprowadzany na zewnątrz, lecz kumuluje się w mieszkaniu. Krople wody pojawiają się przede wszystkim w miejscach styku zimnego i gorącego powietrza, a więc np. przy ramie okiennej. W przypadku okien dachowych dodatkowym czynnikiem mogą być problemy z wentylacją grawitacyjną, czyli naturalną – wywoływaną ruchem powietrza w wyniku różnicy jego gęstości w środku i na zewnątrz.

 

Jak przeciwdziałać kondensacji pary wodnej na oknach?

 

Chcąc wyeliminować roszenie okien na poddaszu, należy przede wszystkim postarać się o jak najlepszą wentylację pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem będzie zamontowanie okien  z nawiewnikami lub przynajmniej korzystanie z funkcji rozszczelnienia. Dodatkowo w kratkach wentylacyjnych możemy umieścić mechaniczne wyciągi, dzięki którym wymiana powietrza będzie przeprowadzana znacznie sprawniej, przez co unikniemy utrzymywania się zbyt wysokiego poziomu wilgoci w pomieszczeniu. Parowanie i skraplanie się pary wodnej po wewnętrznej stronie okien ograniczymy również wówczas, gdy zamontujemy grzejniki bezpośrednio pod oknami. Jeżeli natomiast pod oknem na poddaszu zdecydujemy się na umieszczenie parapetu, wówczas warto zachować niewielką szczelinę pomiędzy ścianą a parapetem.